Rozhled č.01

 

Elektronické cigarety ( e-cigarety) přinášejí kuřákům velmi podobný požitek, jako normální cigareta. Neobsahují žádný dehet ani žádné rakovinotvorné látky. Vědecké studie prokázaly, že elektronická cigareta odbourává až 95% všech rizik spojených s kouřením. Čeští kuřáci jsou zatím k elektronickým cigaretám zdrženliví, zatímco v západní Evropě je to kuřácký boom. Například v Německu už přes 2 miliony kuřáků vyměnilo tabákovou cigaretu za elektronickou.

V Klatovech otevřel novou prodejnu E –RAUCH s elektronickými cigaretami Mgr. Petr Kaňák, kterého jsme se zeptali.

Jste nebo byl jste kuřák?

Byl jsem dost silný kuřák. Denně jsem vykouřil i 40 cigaret a moje přítelkyně kolem dvaceti a finančně to nebyla zrovna levná záležitost. Měsíčně jsme prokouřili zhruba 6 000 korun. Před třemi měsíci jsme si „z legrace“ koupili elektronickou cigaretu, aniž bychom vlastně tehdy uvažovali o tom, že s kouřením chceme skoncovat. Druhý den ráno při kávě s e-cigaretou v ruce jsme najednou zjistili, že tabákovou cigaretu nepotřebujeme.

Tedy, přestali jste úplně kouřit tabákové cigarety?

Do slova a do písmene! Ze dne na den! Od té doby jsme nevykouřili jedinou tabákovou cigaretu a už na ni nemáme ani chuť. E-cigareta stoprocentně zafungovala a navíc mě přivedla k myšlence otevřít v Klatovech obchod a e-cigarety prodávat. Zavolal jsem do specializované prodejny, ve které jsem e-cigarety koupil a dnes už je prodávám jako jeden ze společníků této firmy.

Jak se používá elektronická cigareta?

Podobně jako klasická. Její součástí je náustek s kapslí, ve které je náplň, tzv.eliquid s obsahem nikotinu, který se při potáhnutí mění na páru, kterou inhalujete. Vyfukujete neškodný „divadelní kouř“. Množství nikotinu a příchu si může uživatel vybrat sám dle svých preferencí, například tabákovou, ovocnou i jiné příchutě, kterých je dnes neuvěřitelná škála. Cílem e-kuřáka je obsah nikotinu, jediné prokazatelně škodlivé součásti e-liquidu postupně snižovat, nejlépe k nule!

Je levnější kouření s elektronickou cigaretou?

S dnešní cenou tabákových cigaret v průměru 4krát nižší. První investice do e-cigarety se může zdát vyšší, poměrně brzy se ale začíná finančně velmi vyplácet. A co je podstatnější - šetříte své zdraví. Schody už nejsou tak příkré, při rychlé chůzi se nezadýcháváte, zuby nežloutnou… Zajímavé je i to, že s e-cigaretou nepřibíráte kila, jako když se kuřák snaží nahrazovat cigaretu „něčím“ - většinou bonbónem, čokoládou nebo jídlem. Rituál kouření totiž zůstává.

Je nutné myslet při výběru elektronické cigarety na její kvalitu?

Rozhodně! Řekl bych, že to je vůbec ten nejdůležitější první krok. Měl jsem to štěstí, že moje první cigareta byla originální Joyetech a této značce jsem zůstal věrný i v mém podnikání. V našich obchodech tedy nabízíme převážně výrobky této značky, špičky světové produkce e-cigaret, navíc za velmi rozumnou cenu. Všichni, kteří dnes uvažují o e-cigaretě, chtějí ji třeba jen vyzkoušet, nebo i ti, kteří již mají špatnou zkušenost s koupí neznačkové e-cigarety, ti všichni jsou v našich obchodech vítáni. U nás najdou nejen osobní pozitivní zkušenost všech prodávajících, funkční značkové zboží s kompletním servisem, ale především poradenství. E-cigaretu jim doslova „ušijeme na míru“ tak, aby byli spokojení. Jako firma jdeme nejen cestou obchodování v e-shopu, což je dnes nejčastější způsob prodeje e-cigaret a náplní, ale především cestou budování specializovaných prodejen s osobním přístupem ke každému zákazníkovi, který nás dnes najde v Klatovech, v Plzni, tento měsíc nově v Sušici v OD TESCO a další obchod připravujeme v Praze.